ağrıyanayak

Ağrıyan Ayaklarınızın Evde Bakımı için İpuçları

Uzun bir günün sonunda ayaklarınızda ağrı hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Uzun süreli çalışma çoğu insana ayak ağrısı olarak geri döner. Fakat ağrılı ayaklara yol açan farklı nedenler vardır. Bu nedenler ve ağrılı ayakların bakımı ve acıların engellenmesine yönelik kendi başınıza alabileceğiniz önlemleri ve ilgili önerileri bu yazımızda bulacaksınız.

 Ayak Ağrıların Yaygın Nedenleri

 • Anormal Ayak Anatomisi:  Düztabanlık, aşırı yüksek bir ark (kemer), artirit veya eklem kısıtlamaları.
 • Obezite: Aşırı kilo; bağ dokuları, kasları ve eklemleri çok zorlar.
 • Hamilelik: Hamilelikte artan kiloya ek olarak hormon değişiklikleri de ayaklarınızın dinlenmesini sağlayan bağ dokuları etkiler. Bu ikisi birlikte ayaklarınızdaki stresi daha da arttırır.
 • Ayaklarınıza uyumsuz ayakkabılar: Ağrıları uzak tutmak için, ayakkabılarınız doğru büyüklükte ve yapıda olmalıdır. Şu da unutulmamalıdır ki,  ayakkabı giyim tarzımız yaş ilerledikçe değişmelidir çünkü yıllar geçtikçe ayaklarınız da değişime uğrar. Örneğin, bağ dokuları ve tendonlar elastikliğini yitirip gerginleşirse, daha büyük numaralı ayakkabı almaya ihtiyacınız olabilir. Parmak şişliği veya eğri ayak parmağı (çekiç parmak) gibi rahatsızlıklar da daha geniş bir ayakkabı almanızı gerektirebilir. Çok bol ayakkabı da kötü olabilir; billürler (kabarcıklar) veya siyah tırnaklar. Başka bir sorun kaynağı ise destek ve yastıktan yoksun ayakkabılardır. Bu tip ayakkabılar ayaklarınızı acıtır ve sizi yorgun hissettirir.
 • Aşırı Kullanım: Artan yürüme veya ayakta durma, özellikle diğer faktörlerle birleşirse en bakımlı ayaklarda bile ağrıya neden olabilir. Ayrıca beton gibi sert zemin üzerinde yürümek veya ayakta durmak ayaklarınızda strese neden olabilir. Bu bütün gün ayakta çalışanlar veya uzun süreler ayakta duranlar için sorun teşkil edebilir.

Ayak Ağrısını Dindirmenin 8 Yolu

Rahatlamanın ve ayaklarınızı bir süreliğine dinlendirmenin yanında ağrınızı hafifletecek ve yorgun ayaklarınızı yeniden canlandıracak bazı çareler şunlardır:

 • Nemli ısı uygulaması: Bazen ağrıyan ayakların sebebi sadece yoğun hareket veya ağırlık taşıma sonucu oluşan aşırı gerilmiş kaslar ve bağ dokular olabilir. Ağrıyan ayakları dinlendirmenin en iyi çarelerinden biri ayak banyosudur.  Ayaklarınızı bir leğen ılık suyun veya hazır satılan ayak spalarının içine daldırıp 5-10 dakika bekletin. Etkisini artırmak için yaklaşık 4 litre suya 1, 2 yemek kaşığı kaya tuzu katabilirsiniz. Ayrıca merkezimizde satılan ürünleri de kullanabilirsiniz.

 

Laufwunder Krauter-Badesalz

Ayak banyosu tuzu

Ayaklarınız şişmiş, ateşi yüksek veya bitkin ise ılık su yerine soğuk su da kullanabilir ve ayak banyosundan sonra ayaklarınızı yarım saat ve daha fazla havaya kaldırabilirsiniz.

 • Ayaklarınızı uzatın: Aşırı gerilmiş kaslar kasılma veya ağrılara eğilimlidir. Ayaklarınızı uzatmanın en iyi zamanı, ılık ayak banyosundan sonra kasların gevşediği zamandır. Rahat bir pozisyonda oturun ve ayak bileklerine ve parmak eklemlerine ellerinizle veya uygun bir bezle açma germe hareketleri yapın. Baldır kaslarınızı da dinlendirmek için koşucuların yaptıkları germe hareketlerini deneyebilirsiniz. Bu germe hareketlerinin her birini en az 10, 20 saniye yapın böylece maksimum fayda elde edersiniz.
 • Ayaklarınıza eksersiz yaptırın: Bilekleriniz, ayaklarınız ve ayak parmaklarınız için yapılan eksersizler onları rahatlatır ve kuvvetlendirir. Şu hareketleri deneyebilirsiniz:
  • Ayak parmaklarınızla yerden bazı nesneleri bir taraftan alıp diğer tarafa bırakın.
  • Ayakta dururken topuklarınızı yerden kaldırarak parmaklarınız üzerinde yükselin.
  • Ayağınızı araba pedalına basıp çeker gibi ileri geri hareket ettirerek bilek hareketleri yapın.
Ayak eksersizi

Ayak pedal eksersizi

 

  • Bilekleriniz ile daireler çizin.
  • Ayak tabanınız altına donmuş su şişesi, tenis veya golf topu alarak ileri geri yuvarlayın. Bu eksersiz için özel tasarlanmış masaj aletini merkezimizde bulabilirsiniz.
Ayak masajı aleti

Ayak masaj aleti

 • El terapisi uygulayın: Ayak tabanlarınıza yağ veya losyon sürüp masaj yapınız, aynı zamanda parmağınızla ağrıyan yerlere nazikçe bastırabilirsiniz. Taban kemerinizin (ark) ön bölgesine, yani meşhur ayak parmaklarının kökünden topuğa kadar kordon gibi uzanan bağa odaklanın. Bu bağı en iyi ayak parmaklarınızı yukarı doğru bükerseniz hissedersiniz.  Bu bağ çok önemli bir anatomik yapıdır, çünkü arkın şekil almasına ve desteklenmesine yardım eder. Bu ark ayağınız yere değdiğinde oluşan şoku emmeye yarar. Sıkı ön ark bağı çoğu zaman topuk ağrısının ana nedenidir.
Ark bağı (Kemer Bağı)

Ark Bağı

 • Ark desteği alın: Arkınızı destekleyen tabanlıklar ve aparatlar alın. Bu aparatlar her adımınızda ayaklarınıza uygulanan şoku azaltmaya yarar. Topuklar ve taban topağı ağrıya en açık bölgelerdir ve tüm ark boyunu destekleyen tabanlıklar bu bölgeleri yastık gibi korur. Merkezimizde kişiye özel tabanlıklar bilgisayar analizleri sonucuna göre yapılmaktadır. http://pediturk.com/ayak-analizi-tabanlik/kisiye-ozel-tabanlik/

Pediturk Dinamik Yürüyüş Analizi

 • Ayakkabılarınızı kontrol ediniz: Ayaklarınız hangi ayakkabıda daha çok ağrıyor, tespit ediniz. Koşu ayakkabıları veya daha kalın ve katı tabanlı ayakkabılar kullanmak yardımcı olabilir. Modaya uygun, arkınızı koruyan ve biraz kalın tabanlı olan sandaletler bile kullanılabilir. Ayrıca aşırı giyilmiş ve yıpranmış ayakkabılar da ayak ağrılarınızın nedeni olabilir. Eskimiş tabanlar ayağınızın yere basışındaki dinamiği bozabilir ve sonuçta biyomekaniğiniz bozulur. Çok dar veya çok bol ayakkabılar, ağrı, sızı ve yorgunluğa yol açacağından, bir sonraki sefer ayakkabı alacağınız zaman ayağınızı ölçtürmeyi unutmayınız. Eğer bunyon (ağrılı şişlikler), çekiç parmaklar (haluks valgus bozukluğu) veya sinir uru (bir sinir etrafındaki dokunun ağrı verici şekilde kalınlaşması) gibi rahatsızlıklarınız varsa ayakkabınızın yeterince geniş ve derin olduğundan emin olunuz.
 • Nasır ve gözlü nasırları inceltin: Nasır ve gözlü nasırların sert, kuru derisi ayak tabanınıza basınç uygulayabilir ve bu çatlaklara, kanamalara ve enfeksiyonlara neden olabilir. Ayaklarınızı ılık suda birkaç dakika bekletin. Kurulayın ve tek kullanımlık taban altı törpüleri ile inceltin. Kronik nasırlar için ponza taşı kullanmak tehlikeli olabilir. Bu durumlarda mutlaka bir podoloğa (ayak bakımı uzmanı) görünün. Merkezimizdeki podologlar her türlü nasır bakımında tecrübelidirler.  Nemlendirici bir krem sürün ve çoraplarınızı giyerek nemi koruyun.
 • Akupunktur deneyin: Literatürde geleneksel Çin tıbbının vazgeçilmezi olan akupunkturun ayak ağrılarına iyi geldiğini gösteren çalışmalar vardır.

Uzman yardımı ne zaman gerekir?

Ağrılı ayaklar ara sıra her yaştan insanın başına gelebilecek rahatsızlıklardandır. Eğer bu ağrılar sık tekrarlamaya başladı ise veya yukarıdaki önerilerimizle geçmiyorsa bir ayak bakımı uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Merkezimizden randevu almak için http://pediturk.com/iletisim/online-randevu/ linkine tıklayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak bazı özel tıbbi durumlar ayak ağrılarınız asıl veya yan nedeni olabilir. Aşağıdaki durumlar için aile bakımı uzmanınıza görünmenizde fayda görüyoruz.

 • Kol ve bacaklarda sinir hasarı oluşturan periferik nöropatiye neden olan diyabet veya benzer hastalıklar
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları, örneğin romatizmalı eklem iltihabı
 • Alt ekstremite şişliğine yol açan kalp damar hastalıklarına benzer durumlar.

Peditürkten bir öneri

Ağrılı ayaklar bakımlı fiziki etkinlikler ve spor yapmanıza engel olabilir. Ağrılarınızı iyileştirmek için o sizi durdurmadan siz onu durdurun. Bir ayak bakımı uzmanına görünmek ve profesyonel yardım almak kendi başınıza yapacağınız bakımlardan Uzun dönemde daha ucuzdur. O nedenle ücretsiz ön muayene için hemen bir randevu oluşturunuz. http://pediturk.com/iletisim/online-randevu/

Kaynak: https://www.verywellhealth.com/tips-to-fix-aching-feet-1337689

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Podocity
Average rating:  
 0 reviews
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir