fbpx

Bakım ve Uygulamalarımız

Medikal Ayak Bakımı

Podoloji

Modern insanın daha yoğun bir tempoda ve zorlu şartlarda çalıştığı günümüz dünyasında bütün yükümüzü çeken ayaklarımız, iç ve dış nedenlerden dolayı bakımını yitirebilir. Her ne kadar en son düşünülse de ayaklarımız en fazla önemsenmesi gereken uzuvlarımızdandır. İnsan ayağının, hayatın omurgasını teşkil eden yürüme ve ayakta durabilme için yaratılan bu müstesna organın görevini başarabilmesi için aynı itina ve dikkatle bakım ve tutumunun yapılması gereklidir.

Bu sebeple; ükemizde son yıllarda bilinirliği artmaya başlamış, insanların ayak, ayak bileği ve çevresinde oluşan bakım problemlerini teşhis ve tedavi eden bilim dalı olan Podoloji giderek gelişmeye başlamıştır. Podoloji ünitesi ayak bakımı merkezlerinde ve Podiatrik yaklaşımla çalışan medikal merkezlerde oluşturulmaktadır. Podoloji birçok gelişmiş ülkede uzun yıllardır profesyonel hizmet veren ayak bakımı merkezlerinde ünite halinde oluşturulmakta ve uygulanmaktadır.

Şeker hastalığı, dolaşım bozuklukları, bazı kan hastalıkları, nörolojik ve romatizmal hastalıklar gibi sistemik bir takım hastalıklara bağlı olarak çıkan sorunların yanı sıra yanlış ayakkabı kullanımı, basış bozuklukları, yetersiz ve bakımsız ortamlarda yapılan kozmetik uygulamalar (pedikür) neticesinde ayak bakımı bozulmakta, mantar ve benzeri bakteriyel enfeksiyonlar, tırnak mantarları, koku, kaşıntı, ağrı ve yaralar ortaya çıkabilmektedir. Podoloji farklı teknikler ile sorunları çözerek koruyucu ayak bakım programı ile kişilere hizmet sunmaktadır.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ayak bakımı,bakım ve estetiği ilgilendirdiği kadar, kişinin yaşam kalitesinin yükselmesi açısından da ihmal edilmemesi gereken ayrıntılar içermektedir.

Günümüzde artık bu sorunların çözümleri daha profesyonel ve modern bir şekilde yapılmaktadır. Ayak bakımının kişiyi rahatsız etmeden, acı vermeden, steril ve hijyenik koşullar altında gerçekleştirilerek temiz tutulması, dolaşım ve sinir sistemi açısından çok önemlidir. İnsan vücudunun tüm organları ayaklardan etkilenir. Dolayısıyla ayak bakımı, kişinin bakımı için ihmal edilmemesi gereken önemli bakımların başında gelir.

Medikal ayak bakımı bakıma ve estetiğe yönelik yapılan çok özel bir bakımdır. Nasır, batık tırnak, tırnak mantarı, kalın tırnak, çatlak topuk gibi ayakta görülebilen bütün rahatsızlıklara acısız ve ağrısız bir bakım gerçekleştirmektedir. Ayaklarınızda sorun yoksa bile, estetik açıdan ihtiyaç duyduğunuz ayak bakımlarınızda, bakımlı, hijyenik ve modern bir bakım sunmaktadır.

Ayaklarda görülebilen en sık sorun nasır ve batık tırnak olarak gözükür. Ancak bunların oluşumları ve bunların dışındaki birçok sorun ayağın basınca maruz kalması veya basış bozukluklarından kaynaklanır.

Bu sebeple ayağınızdaki problemleri bir uzmana danışmak yararlıdır. Böylece profesyonel bir yaklaşımla ayak sorunlarınızın nedenleri araştırılacak, bir tedavi planı oluşturulacak ve bakımlı ayaklara sahip olmanız sağlanacaktır.

 • Yumuşak materyalden yapılmış ayakkabılar kullanmaya çalısın.
  Bunların içerisinde en iyisi deridir; esnek olması ayağınıza gelecek basınç ve sürtünmeyi önleyeceği için öncelikli kurtarıcınız olacaktır.

 • Seçtiğiniz ayakkabının topuk ve baş parmak altındaki bölgelerinin yastıklı olmasına özen gösterin.
  Bu, ayağınızın doğal bir pozisyonda kalmasını sağlayacaktır.

 • Parmak bölgesi geniş ve yuvarlak olan ayakkabılar seçin böylece parmaklarınıza bol yer kalacağı için parmak arasında nasır oluşması ihtimalini de ortadan kaldırabilirsiniz.

 • 6 santimetreden fazla topuklu ayakkabılardan kaçının.

 • Hiç kimse ile ortak havlu, çorap, ayakkabı kullanmayın.

 • Ayakkabınızın ek yerleriyle dış sınır dikişlerinin sağlam olmasına özen gösterin.

 • Nasıra meyilliyseniz özellikle dar burunlu ayakkabılar basta olmak üzere, insan ayağının doğasına aykırı modelleri olan tüm ayakkabılarınızdan kurtulun!

 • Düzenli olarak ayak bakımlarınızı yaptırın.

 • Ayaklarınızı mutlaka iyi kurulayın. Sürekli rutubet içinde duran ayaklarda cilt tahriş olur. Çoraplarınız nemlendiğinde temiz bir çiftle değiştirin. Pamuklu çorap hatta gümüş iyonları ile örülmüş çorap giymenizi öneririz.

 • Evde mümkün olduğu kadar yalın ayak dolaşın. Kendi doğanız ayak parmaklarımızın hür ve serbest olması için yaratılmış.  Ama soyunma odaları gibi topluma açık yerlerde yalın ayak basmamaya özen gösterin. Böyle yerlerde mutlaka terlik kullanın.

Medikal Ayak Bakımı

Call Now Button