Günlük yaşamın koşuşturmacası içerisinde en çok yorulan organımız ayaklarımızdır. Ayaklar vücudumuzun en alttaki parçalarıdır ve bizim için zemin (temel) işlevi görür. Vücut ağırlığımızı taşır ve bizi dengeler. Ayaklarımızda oluşacak bir sorun vücudun üst taraflarındaki eklemlere ve hatta genel sağlığa etki edebilir ki bu gayet olasıdır. Yürürken, koşarken, zıplarken veya sadece ayakta dururken ayaklarımızın yere dengeli ve sağlam basması gerekir. Kişiye özel tabanlık ayağınızı olması gereken şekilde tutar ve duruş bozukluklarının önüne geçmeye yardımcı olur. Ayrıca tabanlık, romatizma (artrit), topuk dikeni (plantar fasiit), omuz ve diyabet gibi tıbbi hastalıkların neden olduğu ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.

Podocity Kişiye Özel Tabanlık
Bilgisayarlı Ayak Analizi | Podocity | Ankara | Çayyolu | Ümitköy

Kişiye Özel Tabanlık Ayağınıza Destek Sağlar

”Piyasada birçok tabanlık yok mu, neden kendime özel tabanlık edinmeliyim” diye düşünebilirsiniz. Tabanlığın birinci görevi ayağınıza destek sağlamaktır ancak bu işin herhangi bir standardı yoktur, olamaz. Her ayağın destek ihtiyacı diğerinden farklıdır. Kişiye özel tabanlık ise tam olarak sizin ihtiyaçlarınıza yönelik yani size özel olarak üretilir. Ayrıca özel tabanlık sayesinde çökmüş kemerler ya da yüksek kemerler gibi ayak deformiteleri de düzeltilebilir.

Kişiye Özel Tabanlık Ayağınızın Yükünü Hafifletir

Yürürken, koşarken, zıplarken, hiçbir şey yapmadan öylece ayakta dururken veya ayağınızın yerle temas ettiği her anda bacak ve omurga eklemlerinize uygulanan basınç ağırlığınızın birkaç katına eşittir. Bu basınç ayak tarafından dengeli bir şekilde dağıtılamazsa belirli sakatlıkların meydana gelebilir. Özel tabanlık sayesinde bu basınç ayaklar tarafından daha kolay yönetilir ve ayak yüzeyine eşit olarak dağıtılır. Ayrıca tabanlık vücuda gelen basıncı emmeye yardımcı olarak ayaklarınızı kullanabilme sürenizi de artırır. Son olarak ayaklarınız birbirinden farklıysa basıncı yönetmek ve dengede durmak, vücut için fazladan yük oluşturur. Ancak size özel tabanlık sayesinde bu dengeyi sağlamak ayaklarınız için çok daha kolay bir hale gelir.

Özel Tabanlık Ağrılarınızı Hafifletir, Tıbbi Hastalıklara Yardımcı Olur

Romatizma (artrit), topuk dikeni (plantar fasiit), gibi tıbbi hastalıkların neden olduğu ayak yapısındaki uyumsuzluklardan doğan ağrılar son derece çekilmez olabilir. Vücut, zayıf ayağından doğan duruş bozukluğunu telafi etmek için çok fazla efor harcar. Ancak bu efor sadece vücudun diğer eklemlerinin zorlanmasıyla sonuçlanır. Özel tabanlık sayesinde bu duruş bozuklukları hizalanır ve ayağınız denge sağlamak için vücudunuzdaki başka eklemleri zorlamak zorunda kalmaz. Bu da ağrılarınızın azalmasını sağlarken iyileşme sürecine de yardımcı olacaktır.

Ayrıca; özel tabanlık, diyabet hastalarının ayak ülseri geliştirmesinden koruyabilir.

Özel Tabanlık Spor Yapmanıza Yardımcı Olur

Spor yapmak vücut sağlığı için ne kadar önemli olsa da sürekli hareket halinde olmak ayakları zorlayan bir aktivitedir. Özel tabanlık sayesinde yere daha sağlam basabilir, ayak yükünüzü hafifleterek daha estetik hareketleri çok daha kolay şekilde yapabilirsiniz. Özel tabanlık ayrıca ayağınızı korur, şoku emer ve kas yorgunluğunu azaltır. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise özel tabanlığınız yapacağınızın sporun ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde üretilir.

Özel Tabanlık Sakatlanmaların Önüne Geçer

Hareket halindeyken bir anlık dalgınlık, yan basmak, bileği burkmak bazı sakatlıklara yol açabilir ve bu görünmez kazalar merdiven çıkarken apartmanın sensörlü lambasının yanmaması, yürürken acil beklediğinizin bir telefonun gelmesi gibi çok basit şekilde meydana gelebilir. Size özel tabanlık, kas ve eklem yaralanmaları, bilek burkulmaları ve kemik problemlerini engellemeye yardımcı olur. Araştırmalar gösteriyor ki özel tabanlıklar yaralanma riskini yüzde 28, stres kırığı riskini ise yüzde 41 oranında azaltmıştır.

Size Özel Tabanlık Konforunuzu Artıracaktır

Size özel tabanlık sayesinde gün içinde daha rahat edecek, ayaklarınız daha az yorulacak ve konforunuz büyük oranda artacaktır.

Kişiye Özel Tabanlık Nasıl Yapılır?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.