Ayak Sağlığı ve Ayak Bakımı Uygulamalarımız

Podocity bünyesinde podiatry sisteminine uygun podoloji kabinlerinde sunduğumuz ayak sağlığı ve ayak bakımı uygulamalarımız başlıca beş ana kategoride toplanmıştır:  Estetik ve koruyucu bakımlar, tırnak bakımları, ayak tabanı ve parmak bakımları, özellik isteyen bakımlar, testler ve analizler.

A – Estetik ve Koruyucu Bakımlar

  • Medikal Ayak Bakımı – Medikal El Bakımı

  • Peeling ve Parafin Bakımı

  • Refleksoloji

  • Şarap ve Üzüm Bakımı

B – Tırnak Bakımları

  • Tırnak Teli Uygulaması

  • Batık Tırnak Bakımı ve Ara Tel Değişimi

  • Mantarlı Tırnak Bakımı

  • Deforme Olmuş ve Kalınlaşmış Tırnak Bakımı

C – Ayak Tabanı ve Parmak Bakımları

  • Nasır Bakımı

  • Çatlak Topuk Bakımı

  • Siğil Bakımı

  • Keratinizasyon Bakımı

D – Özellik İsteyen Bakımlar

  • Diyabetik Ayak Bakımı

  • Hamilelere Özel Ayak Bakımı

  • Bebek ve Çocuk Ayak Bakımı

  • Yaşlı Ayak Bakımı

  • Sporculara Özel Ayak Bakımı

E – Testler, Analizler ve Özel Ürünler

  • Bilgisayarlı Yürüme Analizi – Ayak Analizi

  • Duyu Testleri

  • Kişiye Özel Tabanlık

A – Estetik ve Koruyucu Bakımlar

Estetik ve sağlığa yönelik bakımlardır. Podocity Ayak Bakımı Merkezinde, yüksek ısı sterilizasyonu, kimyasal dezenfeksiyon aletleri ve tek kullanımlık malzemeler kullanılarak hijyen bakımından hastane standartları sağlanmaktadır.

Tamamen tıbbi cihazların kullanıldığı özel freze uçları ile yapılan bu bakımlar ile hem estetik hem de bakımlı el ve ayaklara sahip olursunuz.

Estetik ve koruyucu bakımlar başlığı altında aşağıdaki hizmetler sunulmaktadır:

 1. Medikal Ayak Bakımı – Medikal El Bakımı
 2. Peeling ve Parafin Bakımı
 3. Refleksoloji
 4. Şarap ve Üzüm Bakımı

Medikal Ayak Bakımı – Medikal El Bakımı

Bilinen manikür ve pedikür işlemlerinden farklı olarak el ve ayaklar su içerisinde bekletilmez ve doku kesme işlemi yapılmaz. Dolayısıyla tırnak kenarlarından alt dokulara enfeksiyon girişi ve sıvı sızıntısı engellenmiş olur. Medikal el ve ayak bakımında hijyenik şekilde tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeylerinin temizlenmesi ve parlatılması, tırnak kenarındaki partiküllerin ve yapışmış tırnak etlerinin giderilmesi, sertleşmiş derilerin yok edilmesi uygulamaları yer almaktadır.

Peeling ve Parafin Bakımı

Merkezimizde bulunan özel cihazlar ile erittiğimiz parafini ağrısız, acısız şekilde el ve ayaklarınıza sürerek özel eldive ve çorapları giyip belli bir süre beklemenizi istiyoruz. Bu bakım sonucunda parafinde bulunan E vitamini cildin direncini artırmaktadır. Böylece; Cilt hücrelerinin yenilenmesi sağlanır. Yaşlılık izlerinin oluşumu azalır ve yok olur. Sıcak parafin el ve ayaktaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Kan dolaşımı ve metabolizma hızı artar. El ve ayaklarda hissedilir yumuşaklık ve kadifemsi bir görünüm sağlanır.

Refleksoloji

Refleksoloji, Uzak Doğu’da çok eski zamanlara dayanan bir sağlık uygulamasıdır. Refleksoloji alanında sertifika sahibi uzmanlarımız ayak tabanlarınızın belli noktalarına verdikleri basınç ile kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlar. Böylece vücut besin alır ve toksin atımı hızlanır.

Şarap ve Üzüm Bakımı

Şarap, içeriğinde bulunan resveratrol sayesinde, radyasyon nedeni ile meydana gelen yaraların ve lekelerin giderilmesine yardımcı olduğu için, kozmetik ürünlerin içeriğinde kullanılır. Şarap ve üzüm bakımlarımız ile el ve ayaklarınız sağlıklı ve güzel kalacak

B – Tırnak Bakımları

 1. Tırnak Teli Uygulaması
 2. Batık Tırnak Bakımı ve Ara Tel Değişimi
 3. Mantarlı Tırnak Bakımı
 4. Deforme Olmuş ve Kalınlaşmış Tırnak Bakımı

Tırnak Teli Uygulaması

Tel uygulamasında, tırnak sağlığı için özel olarak geliştirilmiş titanyum teller tırnağı her iki tarafından kavrayarak deriye battıkları yönün aksine bir kuvvet uygular. Bu tel, deri içine uzama eğilimini gösteren tırnağı engeller. Tel uygulaması ilk andan itibaren parmakta rahatlama sağlar. Tırnak gitgide yana doğru uzama eğilimini bırakır. Kalıcı bir sonuç elde edilir.

Batık Tırnak Bakımı ve Ara Tel Değişimi

Tırnak batması problemi 3TO adı verilen tel sistemi ile hastane ortamında çekilmesine gerek kalmadan giderilir. Tırnak kenarlarının askıya alınarak tırnak batmasının önlendiği bu sistem, kişinin sosyal hayatına engel olmaksızın, acı, ağrı hissetmeden tırnak batığını geçirmekte ve problemin tekrar oluşmasını önlemektedir. Tel sistemi ile askıya alınan tırnağın batık noktasının tırnak yatağı ile teması kesilmekte, tırnak yatağı ve uzayan tırnak bakımlı bir yapıya ve görüntüye kavuşmaktadır. Uzayan tırnakla birlikte tırnağın serbest ucuna doğru ilerleyen tel, periyodik aralıklarla uzmanlarımız tarafından çıkartılıp yeni bir ara tel ile sıkılaştırılarak bakım ve iyileşme süreci tamamlanmaktadır.

Mantarlı Tırnak Bakımı

Tırnak mantarı ya da farklı sebeplerden dolayı kalınlaşmış tırnaklar ağrısız, acısız ve kanamasız olarak özel freze uçlarıyla inceltilir. Mantarın tırnak dokusuna ve deriye nüfuz ettiği bölgeye direkt olarak ulaşılarak mantarı giderici ve önleyici ürünler uygulanır. Gerekiyorsa tırnak yatağının şeklini korumak, daha sonra oluşabilecek tırnak batığını da engellemek için jel tırnak uygulaması ile tırnaklara estetik bir görünüm kazandırılabilir.

Deforme Olmuş ve Kalınlaşmış Tırnak Bakımı

Çarpma, darbe, baskı sonucu deformasyona uğramış, farklı nedenlerden dolayı şekli bozulmuş tırnaklar, yüzeyleri freze uçlarıyla inceltilerek tekrar şekillendirilmekte ve deformasyonları düzeltilmektedir. Tırnak mantarı ya da farklı sebeplerden dolayı kalınlaşmış tırnaklar ağrısız, acısız ve kanamasız olarak inceltilmekte, eğer gerekiyorsa tırnak yatağının şeklini korumak, daha sonra oluşabilecek tırnak batığını da engellemek için jel tırnak uygulaması yapılarak tırnaklara estetik bir görünüm kazandırılabilmektedir.

C – Ayak Tabanı ve Parmak Bakımları

 1. Nasır Bakımı
 2. Çatlak Topuk Bakımı
 3. Deri Deformasyonu, Deri Sertleşmesi ve Deri Kalınlaşması Bakımları
 4. Siğil Bakımı
 5. Keratinizasyon Bakımı
 6. Terleyen Ayak Bakımı

Nasır Bakımı

Baskı, yoğun ayak terlemesi, yanlış ayakkabı seçimi ya da basış bozuklukları nedeniyle oluşan nasır tabakaları, özel freze uçları ile acı vermeden temizlenir. Baskının oluştuğu bölgeler koruma altına alınarak yeniden nasır oluşumunu engellemeye yönelik bakımlar yapılır. Yapılan bakımları destekleyici koruyucu destek malzemeleri önerilir. Nasır bakımlarında periyodik bakımlar sonuca ulaşmak için çok önemlidir.

Oluşmuş nasırların yok edilmesi ve tekrar oluşumunun engellenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur: Nasır, tek seferde tamamen ortadan kaldırılamaz. Doğru aralıklarla yapılacak temizleme işlemleri en sağlıklı olanıdır. Kullanılan nasır bantlarının çok fazla başarılı olmamasının nedeni budur. Oluşmuş nasırın sıfır noktasına kadar tek seferde alınması, o bölgede tekrar ve daha fazla deri kalınlaşmasını beraberinde getirebilir. Vücut savunmasını daha fazla arttırma gereği duyar. Bu yüzden nasırlı bölge, doğru aralıklarla ve yavaş yavaş temizlenmelidir Ayrıca şunu da belirtmek gerekir nasır bantları asit içerdikleri için şeker hastalarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Oluşabilecek yaralanmalar hayati riskler oluşturabilir.

Çatlak Topuk Bakımı

Topuklarda oluşan çatlaklar mikro organizmalar için vücuda giriş kapılarıdır. Çatlaklar estetik görünümü bozmanın yanında bakım için de tehdit unsurudur. Bu çatlamalar bazen ağrılı olabilmekte ve çorap kullanımını bile zorlaştırabilmektedir. Düzenli aralıklarla yapılan inceltici bakımlar topuk çatlaklarının iyileştirilmesinde ve görünümün düzeltilmesinde çok etkilidir. Bakımların başarısını pekiştirmek için devamında mutlaka ayak derisini besleyici bakım ürünlerinin kullanılması gerekir.

Düzenli aralıklarla yapılan inceltici bakımlar topuk çatlaklarının iyileştirilmesinde ve görünümün düzeltilmesinde çok etkilidir. Bakımların başarısını pekiştirmek için devamında mutlaka ayak derisini besleyici bakım ürünlerinin kullanılması gerekir.

Deri Deformasyonu, Sertleşmesi ve Kalınlaşması Bakımları

Ayak tabanında dengesiz basınç dağılımı ya da sürtünme nedeniyle sertleşme ve kalınlaşmalar oluşmaktadır. Özel freze uçları ile ciltteki ölü tabakalar temizlenir ve uygun ürünlerle bakım tamamlanır. Kalınlaşmaların tekrar oluşmasını engellemek için basınç giderici destek malzemesi kullanılması gerekir. Düzenli, periyodik bakımlarla cilt canlı, pürüzsüz ve ince hale getirilebilmektedir.

Siğil Bakımı

Siğil bakımında 3 ana bakım yöntemi kullanılmaktadır. Ancak hastalarda salisilik asit uygulaması sonrasında başarıya ulaşılamazsa ise takibinde çeşitli yakma yöntemleri denenmektedir.

Keratinizasyon Bakımı

KERATİNLİ SUSUZ PEDİKÜR ÇORABI cildinizi D-PANTENOL hücre yenileyici ile yenilerken içerisindeki LİFSİ protein olan KERATİN ile tırnak yüzeyine bakım yaparak dış etkenlere bağlı soyulma, yumuşama, pullanma gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur

Terleyen Ayak Bakımı

Merkezimizde özel antibiyotikli pudralar, solüsyonlar, kremler ve gümüş çoraplar ile ayak terlemenizin önlenmesine yardımcı olmaktayız. Ancak terlemenin önlenmesine öncelikle uygun ayakkabı seçimi ile başlanmalıdır.

Mevsimine uygun ve hava alabilen ayakkabılar, ayak terlemesinin en aza inmesinde etkili rol oynamaktadır.

D – Özellik İsteyen Bakımlar

 1. Diyabetik Ayak Bakımı
 2. Hamilelere Özel Ayak Bakımı
 3. Bebek ve Çocuk Ayak Bakımı
 4. Yaşlı Ayak Bakımı
 5. Sporculara Özel Ayak Bakımı

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik ayakların bakımı normal ayaklardan farklı yapılmalıdır. Diyabetik kişilerin ayaklarında ortaya çıkan küçük problemler, ihmal edildikleri takdirde ciddi ikincil komplikasyonlara yol açabilmektedir. Diyabetik ayaklarda dolaşım bozukluğu ve his kaybı olabilir. Bu hastalara kesici makas, pens ve sivri uçlu aletler kullanılmadan özel cihazlar ve uçlar yardımıyla bakım yapılmakta ve cildi besleyen özel ayak ürünleri önerilmektedir.

Hamilelere Özel Ayak Bakımı

Hamilelik, bir kadının tüm vücudunu etkiler. Doğal olarak artan kilo nedeniyle her hamile kadının en sık görülen şikayetlerinden biri de ayak ağrısıdır. Hamileliğe bağlı ayak sorunları, hamilelik ilerledikçe muhtemelen daha da kötüleşecektir. Ancak uygun ayak bakımı ile hamilelik sırasında ayak ağrısını azaltabilir veya önleyebilirsiniz.

Ayak hastalıkları uzmanlarımız, uygun ayak bakımını açıklayarak ve ayak sorunlarını mümkün olan en kısa sürede tedavi ederek hamileliğiniz sırasında daha rahat olmanıza yardımcı olabilir.

Bebek ve Çocuk Ayak Bakımı

Ayak gerçekten bir biyolojik ‘mühendislik’ harikasıdır ve karmaşıklığıyla ilgili bir şey, ayak kemiklerinin vücuttakilerin sekizde birini oluşturduğunun anlaşılmasıyla anlaşılabilir. Doğumda ve hayatın ilk yılı boyunca bebeklerin ayakları birçok yönden bir yetişkinden oldukça farklıdır. Birincisi, farklı bir şekle sahipler, ayak tarağında daha geniş ve topukta dar, ayak parmakları genellikle “kıvırcık”. İkincisi, kemikler gelişmemiş ve bu aşamada kıkırdaktan başka bir şey içermediği için yumuşak ve esnektirler. Bebeğinizin ayaklarının olabildiğince doğal bir şekilde gelişmesine izin vermek çok önemlidir.

Herhangi bir bulguda ayak sağlığı merkezine başvurmalısınız.

Yaşlı Ayak Bakımı

Yaşlandıkça cilt kalınlığını ve elastikiyetini kaybeder. Su toplamalar, ayak enfeksiyonlarından ve diğer rahatsız edici ayak hastalıklarından kaçınmak daha da zorlaşır. Ayak sağlığı, hareketlilik kaybından da etkilenebilir (özellikle bir kişi artık bükülemediğinde veya ince motor hareketleri yapamadığında).

Tüm ayak problemlerine, merkezimizde, ileri teknoloji ürünü cihazlar kullanılarak bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından başarılı çözümler sunulmaktadır.

Sporculara Özel Ayak Bakımı

Saha sporları oynayan birçok kişi su toplamaları, nasırlar, ayak mantarı ve kuvvetli ayak kokusuyla muhatap olabilir
ama kendinizi korumanın yöntemleri var.

Ayak hijyeni,

Doğru ayakkabı,

Podologlardan destek alma.

E – Testler, Analizler ve Özel Ürünler

 1. Bilgisayarlı Yürüme Analizi – Ayak Analizi
 2. Duyu Testleri
 3. Kişiye Özel Tabanlık

Bilgisayarlı Yürüme Analizi – Ayak Analizi

Bilgisayarlı Ayak Analizi – Yürüme Analizi Her adımda istikrar ve esneklik sağlamak için insan ayağı, büyük kaslar, tendonlar ve bağlar ile birlikte bu amaca uygun 26 kemikten oluşur. Yürüme, koşma hatta yanlış duruş ayakta günlük mekanik baskıya neden olur. Özellikle ayak kemikleri, kemiğin yapısı, esnekliği ve diğer yumuşak dokular nedeniyle bacağın olması gereken anatomik pozisyonunda bir sapmaya neden olabilir bu da doğru hareket ekseninden sapmaya yol açar. Örneğin, artmış elastikiyetli ayaklarda düz ayak, elastikiyeti azalmış ayaklarda ise kavus oluşabilir.

Duyu Testleri

Diyapazon aleti titreştirilerek ayak baş parmağı sırtı distal eklemine yerleştirilir. Sabit bir basınçla ve dik olarak uygulanır.

Monofilaman Testi nedir?

10 gram kuvvet uygulandığında eğilecek şekilde üretilmiş filaman ile özel noktalara basınç uygulanması ve duyu  değerlendirilmesi ile diyabetik nöropati teşhisinde kullanılan testtir.

Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye özel tabanlık ayaklarınızın tam şekli için kalıplanmış ve sadece sizin ayağınız için dizayn edilip üretilmiş özel iç tabanlıklardır. Bunlar ayağınız destekler, duruşunuzu düzeltir ve yürüyüşünüzü hizaya sokar.