bakım

Onikokriptoz, tırnağın deriye doğru büyümesi durumudur. Bu altta yatan cildin ihlali ile sonuçlanır. 

 

SEMPTOMLAR 

Ağrı, kızarıklık, şişlik, iltihaplanma ve bazı durumlarda enfeksiyona yol açar. En sık etkilenen bölge baş parmağın lateral ve medial kenarıdır ancak diğer parmaklarda da görülebilir. 

BATIK AYAK TIRNAKLARI CİDDİYETİNE GÖRE ÜÇ AŞAMADA SINIFLANDIRILABİLİR  

  • AŞAMA I Ayak parmağının ucu hafif şiş. Kızarıklık vardır. Sıcaklık  hissedilebilir.  Ayak parmağı basınca duyarlıdır.  İrin veya drenaj yok 
  • AŞAMA II  Ayak tırnağı cilde nüfuz edebilir. Kanama, irin sızması, kızarıklık, sıcaklık ve şişliğin artmasıdır. 
  • AŞAMA III  Doku iltihaplı bölge üzerinde büyüyerek kronik  iltihaplanmaya neden olur. Cildin kanaması ve aşırı büyümesi gibi belirtiler görülebilir. Delinmiş deriden irin sızıntısı, sarımsı renkli drenaj ve kızarıklık görülür. Acı daha ciddi hale gelir.

 

NEDENLER  

Sık ve dar ayakkabılar, hiperhidroz, onikomikoz, tekrarlayan travma diyabet ve obezite de  en büyük etkenler arasında yer alır. 

ÖNLEM  

Ayak parmaklarınıza çok fazla baskı uygulayan veya  sıkıştıran dar ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar, ayak parmaklarının birbirine sıkışmasına neden olur, böylece tırnak cilde kıvrılır ve normal olarak büyüyemez.  

Ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin, orta uzunlukta tutun. İşiniz ayak tırnağı yaralanması riskinizi artırıyorsa, koruyucu ayakkabı giyin.  

Diyabet, Periferik vasküler  ve kan dolaşımı zayıf olan kişilerin komplikasyonları daha olasıdır. Ağrı şiddetli veya yayılıyorsa komplikasyonları önlemek ve semptomları hafifletmek için bir uzman Podoloğa görünün. 

TEDAVİ 

3TO TEL UYGULAMASI  

Dişlere takılan tel ile özdeşleştirilebilir.Tel uygulamasında, tırnak sağlığı için özel olarak geliştirilmiş titanyum teller tırnağı batan kısımdan ayırır  deri içine uzama eğilimini gösteren tırnağı engeller. Tel uygulaması ilk andan itibaren parmakta rahatlama sağlar. Tırnak gitgide yana doğru uzama eğilimini bırakır. Kalıcı bir sonuç elde edilir. Tırnak teli uygulaması sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezsiniz. Uygulamanın hemen ardından çoraplarınızı ve ayakkabınızı giyerek günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Futbol oynamak haricinde tüm sportif faaliyetlerinizi de yapabilirsiniz. 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.