Havalar ısındı ve yeni bir mevsim başlıyor.  Kum, deniz güneş ve daha birçok değişiklik. Ayakkabılar yerini terlik ve sandaletlere bırakırken bu değişimler ayaklarınız için yorucu olabilir. Ancak korkmanıza gerek yok! İşte yaz sıcaklarında ayaklarınız korumak için ipuçları. Bu basit adımlarla ayaklarınızı hem sağlıklı hem de en iyi şekilde görünecek şekilde tutabilirsiniz.

Çıplak Ayakla Yürümekten Kaçının

Sıcağın verdiği rehavetle çıplak ayakla gezmek birçoğumuza zararsız gözükebilir ancak Amerika Podiatrik Tıp Derneği’ne (APMA) göre yalın ayak gezmek, ayak taban siğilleri (plantar siğil), saçkıran (mantar) ve diğer enfeksiyonlara yakalanma veya var olan enfeksiyonları geliştirme ihtimali artar.

Çorap Seçimine Dikkat Edin

Sıcak havalarda doğru çorapları seçmek çok önemlidir. Merinos yünü veya sentetik gibi kumaşlardan yapılmış çoraplar ayağınızdaki nemi emer ve büyük oranda kuru kalmasını sağlar. Chicago’da ayak hastalıkları uzmanı ve APMA sözcüsü Elizabeth Kurtz’e göre her türlü nem, bir mantarın büyümesi için mükemmel bir ortamdır.

Bırakın Ayaklarınız da Hava Alsın

Yaz aylarında kapalı ayakkabı giymekten kaçının. Olabildiğince sandalet ve burnu açık ayakkabıları tercih edin. Eğer kapalı ayakkabı giymek zorundaysanız bile gün içerisinde ayakkabılarınızı çıkartın ve ayaklarınızı havalandırın. Havalandırma işlemi ayaklarınızı terden uzak tutacaktır.

Ayak Şişmesini En Aza İndirmek İçin…

Ayak şişmesini en aza indirmek için bol bol su tüketin. Su içmek ısı nedeniyle ayak şişmesini en aza indirir

Güneş Kreminizi İhmal Etmeyin

Omzum yanmasın, sırtımda boş yer kalmasın, kremi iyice yedireyim derken ayaklarımıza bir türlü güneş kremi gelmiyor. Ayağımız suyun içinden çok sık çıkmayacağı için bunu önemsiz görebiliyoruz ancak sahile çıktığımızda, terliğimizi giydiğimizde ayaklarımız da güneş ışığına maruz kalıyor. Cilt kanserinden ve cildin erken yaşlanmasından korunmak için ayaklarımıza da güneş kremi sürmeliyiz.

Nemlendirici Kullanın

Sürekli çorap giyilmediği için ayaklar, yaz aylarında daha çok kurur. Ayaklarınızı yumuşak tutmak için sabahları duştan sonra ve geceleri yatmadan önce ayaklarınızı nemlendirin.

Parmak Arası Terlikleri Dikkatli Kullanın

İçinizi rahatlatmak için hemen söyleyelim. Parmak arası terliklerden uzak durmak zorunda değilsiniz, sadece ayaklarınız küçük detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. İyi kemer ve topuk desteğine sahip parmak arası terlikleri tercih edin, aşınmaları kontrol edin ve uzun mesafe yürüyüşlerden kaçının. Hepsi bu.

Medikal Ayak Bakımı Yaptırın

Ayaklarınızın güzel gözükmesi, temizlenmesi ve kendinizi rahatlatmak için medikal ayak bakımı yaptırın. E, yaz aylarındayız biraz şımartın kendinizi.

Ayak bakımı (medikal pedikür) için hemen randevu alın:

[bookly-form category_id=”1″ service_id=”13″ hide=”categories,services,staff_members,date,week_days,time_range”]

Ayakkabı ve Terliklerinizi Tabanlıkla Kullanın

Sandaletler ve terlikler genelde ince tabanlara, çok az yastıklama ve ayak desteğine sahiptir. Desteği artırmak için yastıklı tabanlıklar tercih edebilirsiniz. Sizin için en ideal olanı kişiye özel tabanlık yaptırmanızdır.

Ojelerinizi Sık Sık çıkartın

Ojeleri periyodik olarak çıkartın. Tüm yaz boyu tırnaklarınızın ojeyle kaplı olması sağlıksız olabilir. Tırnak yatağınızın havalanması için ojelerinizi belirli aralıklarla çıkartın.

Aktiviteler İçin Uygun Ayakkabıları Tercih Edin

Kaya tırmanışı, koşu gibi spor aktiviteleri için uygun ayakkabıları tercih edin. Bunun gibi sporlar özel ayakkabı gerektirebilir. Güvenliğiniz ve sağlığınız için bunu ihmal etmeyin. Bu tip aktivitelere planlı ve hazırlıklı olun.

Sudan Bir Şey Olmaz Demeyin!

Su aktivitelerinden sonra ayaklarınızı iyice temizleyin. Nehir veya göl gibi su birikintilerinde yüzdükten sonra ayaklarınızı mutlaka temiz suyla durulayın. Unutmayın göl nehir veya durgun su birikintileri ayak enfeksiyonuna yol açabilecek bakterilerin bulunma ihtimali çok yüksektir.

Ayakkabı ve Çoraplarınızı Kuru Tutun

Ayakkabılarınız ve çoraplarınız kuru kalmalıdır. Kazayla ıslanmaları durumunda çıkartın ve kurumadan önce giymeyin. Ayrıca yaz aylarında böyle kazalar çok olasıdır. Yanınızda yedek çorap ve ayakkabı bulundurabilirsiniz.

Deforme Ayakkabılarınızı Kullanmayın

Yıpranmış ayakkabılar kabarcıklara sebep olabilir. Bu yüzden geçen yazdan kalan sandalet ve terliklerinizi kontrol edin. Eğer yıpranmalar görüyorsunuz değiştirin.