handfeet

Gün içerisinde çevremizle en çok temas eden organ ellerdir ve her türlü temas alanında sayısız bakteri ve mikrop bulunabilir. Tırnaklarınızı sizi bu bakterilerden koruyan minik kalkanlar olarak düşünebilirsiniz. Tırnakların sağlıksız olması durumunda bu bakteriler vücudunuza kolayca girebilir, enfeksiyona ve diğer hastalıklara sebep olabilir. Tırnak sağlığı için neler yapmalıyız?

Ojeyi Belirli Periyotlarla Çıkarın

Oje sürmek tabii ki sağlıklı tırnaklara zarar vermez ancak bu işleme belirli periyotlarla ara vermelisiniz. Molaya başlama kararı verdiğinizde ojenizi çıkarırken asetonsuz oje çıkarıcı tercih edin. Ayrıca bu dinlendirme süreci içerisinde ev temizliği, bulaşık yıkama veya bahçe düzenlemeleri gibi işlerde mikroplardan uzak durmak için eldiven giyin.

Tırnak Etlerinizi Nemlendirin

Tırnak etleri göründüğünden daha narin dokulardır. Derin keserseniz veya uzağa iterseniz onlara zarar verebilirsiniz Bu zararlar çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir. Sağlıklı tırnaklara sahip olmanın yolu düzenli tırnak bakımına ek olarak tırnak etlerinizi nemlendirmektir. Tırnak etlerinizde kızarıklık, şişme, ağrı ve hatta irin gibi enfeksiyon belirtilerini ciddiye alın. Enfeksiyonu bakım etmek için doktora görünün.

Tırnaklarınızı Kısa Tutun

Uzun tırnaklar, kısa tırnaklara göre çok daha kırılgan olduğu için tırnakları düzenli olarak kesmek sağlıklı tırnakların korunmasını sağlar. Öte yandan, tırnakları kesmek için belirli bir zaman aralığı yoktur. Tırnak kesme sıklığı, tamamen tırnaklarınızın ne kadar hızlı uzadığıyla ilgilidir. Buna ek olarak, tırnak kesiminden sonra tırnaklarınızın kenarlarını törpüyle düzeltmek onların daha güzel görünmesini sağlarken aynı zamanda günlük işlerinizi yaparken çeşitli yerlere takılmasının önüne geçer.

Nazik Olun ve Tırnak Fırçası Kullanın

Kadınların büyük bir kısmı tırnak altını iyice temizleyeyim derken tırnak ve tırnak yatağı arasında boşluk oluşturuyor. Halbuki sivri uçlu aletlerle tırnak altını zorlamak yerine tırnak fırçasıyla nazikçe ovmak yeterli olacaktır.

Sağlıklı Tırnaklar İçin B Vitamini Alabilirsiniz

Güçlü ve sağlıklı tırnakları garanti edebilecek herhangi bir diyet yok ancak tırnakların sağlığı için B vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Tabii ki herhangi bir vitamin takviyesinden önce mutlaka kan testi yaptırın.

Bulaşık Eldivenlerini İhmal Etmeyin

En güçlü ve sağlıklı tırnaklar bile sıcak suyun ve deterjanın içerisine sürekli girip çıkmaktan zayıflayabilir. Deterjan veya sabun aynı ellerinize yaptığı gibi tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi de kurutur.

Tırnak Enfeksiyonlarını Görmezden Gelmeyin. Ciddiye Alın!

Pürüzlü kenarları veya tırnağın kırık bölgesini bandajlamak genelde yardımcı olur ancak tırnaklarınızda ağrı, kızarıklık, şişkinlik gibi enfeksiyon belirtileri varsa bunu görmezden gelmeyin, doktorunuza başvurun. Öte yandan tırnak yatağında oluşacak mantar enfeksiyonun erken belirtilerini (kabarık, kırmızı tahriş olmuş cilt gibi) fark edemeyebilirsiniz. Mantar enfeksiyonları reçetesiz bir mantar önleyici ile bakım edebilir, bu sorunla karşılaşmanızı önleyebilir. Ne var ki bazı mantar önleyici ilaçlar reçetelidir ve enfeksiyon tıbbi yardımla çözülebilir.

Tırnaklarınız Konserve Açacağı Değil…

Konserve kutularını açarken, ambalajları yırtarken veya düğüm olmuş bir ipi çözerken tırnaklarınızı zorlamayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir