Hamilelerde Ayak Bakımı

Hamilelik sırasında bebeğin ağırlığını taşımanın yanında, kilo alma ve hormon değişimleri birçok organınız gibi ayağınızda da çeşitli değişikliklere neden olur. Vücut ağırlaşan ve büyüyen karnı dengelemek için kendine yeni bir duruş pozisyonu hazırlamak zorundadır. Bütün bu süreç hamilelerin ayaklarında fazladan bir yüke ve ekstra bir basınca sebep olur. Ayrıca hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kadınların büyük bir kısmı ayaklarına ulaşamazlar. Hamilelik sırasında ayaklarda yaşanabilecek şişlik, ağrı, kaşıntı ve kramp gibi problemler özel bakıma ihtiyaç duyar

Hamilelik Sırasında Tabanlık Kullanın

Hamilelikten doğuma kadar olan dönemde vücudun ağırlığı ve hacmi sürekli olarak artmaktadır ve vücudunuzun dengede durabilmesi için bu yeni duruma uyum sağlamak zorundadır. Bu uyum sürecinde en büyük yük ayaklara binmektedir. Vücudunuzun yeni ağırlığını dengeleyebilmesi, duruş bozuklukların ve sakatlıkların önüne geçmek için kendinize özel tabanlık yaptırabilirsiniz. Kişiye özel tabanlık hakkında ayrıntılar için tıklayınız.

Hamileyken Çıplak Ayakla Yürümekten Kaçının

Hamilelik sırasında vücut hCG hormonu üretir ve hormon bağışıklık sistemini güçsüzleştirir. Çıplak ayakla yüzeylere temas etmek zaten sağlıklı bir şey değilken, bağışıklık sisteminin düşük olduğu bir dönemde hiç sağlıklı değildir. Temas noktalarından kapılacak bir hastalık sizin için de bebeğiniz içinde tehlikeli olabilir. Bu yüzden çıplak ayakla temas etmekten elinizden geldiğince kaçının.

Ayaklarınıza Düzenli Bakım ve Masaj Yaptırın

Hamileliğin ileri evrelerinde birçok kadın ayaklarına ulaşamadığını fark eder ve kendi ayak bakımını yapmak imkansız bir hale gelir. Ayrıca hamile ayaklarında kramp, şişme, ağrı, kaşıntı çok sık rastlanılan rahatsızlıklardandır. Hamilelik sürecinde zaten hormonların etkisi, bebek taşıma sorumluluğu gibi bir sürü maddi ve manevi yük altındasınız. Bırakın ayaklarınızla da biz ilgilenelim. Bu süreçte bakım ve masajlarınızı bize yaptırabilirsiniz.

Hamilelik Sürecinde Spor Yapın

Hamilelik sırasında hareketsiz kalmamak da önemlidir. Ayaklarınızdaki kan dolaşımını teşvik etmek için yürüyüş gibi hafif egzersizler yapın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir