Hamilelerde Ayak Bakımı

Hamilelerde ayak bakımı önemlidir. Gebelik döneminde kadın vücudu büyük değişiklikler gösterir ve taşıdığı bebeğe uyum sağlamaya çalışır. Vücuttaki değişiklik sadece karnın büyümesi ile kalmaz vücudun hemen her bölgesinde etkisini gösterir. Vücudumuzun yükünü çeken ayaklar hamilelik döneminde artan bu yükün de altına girer. Bu dönemlerde ayaklara çok yük biner. Bu yüzden hamilelik dönemlerinde kadınların en yaygın şikayetlerinden birisi de ayak ağrısıdır.

Gebeliğin başlarında kendini hissettirmeye başlayan ayak sorunları hamileliğin ilerlemesi ile birlikte daha da kötüleşmeye devam eder. Bunun farkında olmak çok önemlidir çünkü aslında olması gerektiği gibi ayak bakımlarınızı yaparsanız ortaya çıkmış ya da çıkacak bu ayak ağrılarını önleyebilir ya da azaltabilirsiniz.

Gebeliğin başından itibaren kadın doğum doktorunuzu ziyaret ettiğiniz gibi podoloğunuzu da düzenli olarak ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz. Bunun birçok açıdan faydası vardır. Ayak sağlığı uzmanınız ayak bakımlarınızı profesyonelce yapacak, yönlendirici açıklamalarıyla hamileliğinizin ayak sağlığı açısından sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacaktır. Öte taraftan ayaklarınızda oluşabilecek sorunları uzman gözüyle erken teşhis edeceği için olası komplikasyonların da önüne geçilecektir.

Gebelikte Ayak Sorunları

Gebelik sırasında karında oluşan ağırlık, sadece dizler ve ayaklar üzerindeki baskıyı artırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun ağırlık merkezini de değiştirir. Bu değişiklik, otururken, ayağa kalkarken, ayakta dururken ve yürürken dengenizi etkiler.  Ayaklar üzerlerine binen ağırlıkla birlikte bu dengeyi korumaya çalışırken garip şekillere girebilir.

Bu süreçte kadınlar gevşetici hormonlar kulanabilir. Bu hormonlar ayak şişmesine neden olur, bu da bacak kramplarına ve ayak ağrısına yol açabilir. Kilo, denge ve hareketlerdeki değişiklik nedeniyle hamilelik sırasında plantar fasiit ( opuğun dibindeki ve ayağın altındaki lifli dokunun iltihaplanması) gelişebilir.

Hamilelerde Ayak Bakımı

Ayak sağlığı uzmanınız, hamilelik sırasında ayak sorunlarınız için size faydalı olacak ipuçları ve çözümler sağlayacaktır. Doktorunuz şişmeyi önlemek için ayaklarınızı yüksekte tutmanızı söyleyebilir.

Hamilelik sırasında ayaklarınıza binen ek yükler nedeniyle deri sertleşmesi ve nasır oluşabilir. Ayak sağlığı uzmanınız, hamileliğinizi etkileyebilecek bir enfeksiyonu önlemek için deri sertleşmelerini ve nasırları bakım edecektir.

Ayak sağlığı uzmanlarımız  size şu konularda tavsiyelerde bulunabilir:

  • Gerilmeyi önlemek için en doğru oturma şekli
  • Ek ağırlığı alt ekstremitelerinize vermemenin yollarını
  • Dolaşımı rahatlatmak için sol tarafınıza doğru yatmanızı
  • Dolaşımı kolaylaştırmak için uygun çoraplar giymeyi
  • Düzenli ayak egzersizleri yapmayı
  • Uygun hijyen ve ayak bakımları

Gebelikte Özel Ayakkabı ve Tabanlık

Hamileyken ayak numarasının büyümesi de normaldir. Doğru ayakkabıyı giymek, hamilelik sırasında bacaklarınızın ve ayaklarınızın sağlığı konusunda çok büyük bir etkiye sahiptir. Uygun hamilelik ayakkabısından beklenen rahat olması, yastıklama yapması,  topuk desteği ve kemer destekli olmasıdır. Bizim önerimiz bu dönemde ayağınıza uygun özel bir tabanlıktır.

Hamileyken topuklu ayakkabı ve bot giymekten kaçının. Ayak sağlığı uzmanınız, hamileliğiniz sırasında giymeniz gereken en iyi spor ayakkabı ve diğer destekleyici ayakkabı türlerini açıklayacaktır.

Rahat ayakkabılar bulmakta zorluk çekiyorsanız, bilgisayarlı duruş ve yürüme analizleri sonrasında size en uygun ayak desteğini sağlayacak kişiye özel tabanlık kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir