Podocity Ayak Sağlığı Ayak Bakımı

Ayak Bakımı ve Ayak Sağlığı ile İlgili Sorular ve Cevaplar

Podocity Ayak Sağlığı Ayak Bakımı

 

Ayakkabılarla ilgili herhangi bir genel kural var mı?

Ayakkabının doğru oturması önemlidir. Bunun için ayak ölçümü doğru yapılmalıdır. Ayaklar şişme ve genişleme eğiliminde olduğundan veya ayakkabılar günün geç saatlerinde daraldığından, öğleden sonraları veya akşamları alışveriş yapmak en iyisidir. Sert tabanlı, üst kısmı yumuşak, düşük topuklu bir ayakkabı günlük aktivite için en iyisidir. Daha yüksek topuklu ayakkabılar ve daraltıcı ayakkabılar birçok ayak sorununa yol açar. İdeal olarak, daha iyi tutan, kaymayı en aza indiren ve ayaklarla ilgili sorunları önlemeye yardımcı olan ayakkabılar en ideal olanlardır. Aktiviteye uygun ayakkabılar giyinin. Örneğin, yüksek topuklu bir elbise ile herhangi bir mesafe yürümek rahatsızlık ve sorunlara neden olacaktır.

Bunyon nedir?

Bunyon, ayak başparmağınızın tabanındaki eklemde oluşan kemikli bir yumrudur. Ayağınızın ön kısmındaki bazı kemiklerin yerinden çıkmasıyla oluşur. Bu, ayak başparmağınızın ucunun daha küçük ayak parmaklarına doğru çekilmesine neden olur ve ayak başparmağınızın tabanındaki eklemi dışarı çıkmaya zorlar.

Çekiç parmak nedir?

Çekiç parmaklar, parmak ekleminin ayağa veya bitişik ayak parmaklarına yapışmasına ve sürtünmesine neden olan, ayak parmaklarında pençe benzeri veya bükülmüş görünümün gelişmesidir. Genetik veya adaptif değişim gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan tendon dengesizlikleri bunlara neden olabilir. Yaralanmalar da nedenler arasında sayılabilir. Ayakkabı, çorap ve çorap baskısı durumu ağırlaştırabilir. Sadece ayakkabının buna göre ayarlanması, tam oturan çorapları veya ayakkabı dolgusu gibi destek malzemeleri bazen sorunu hafifletebilir.

Ortez cihazlar veya ortez nedir?

Ortez cihazlar, yanlış hizalamadan dolayı sorunlara neden olan vücut bölümlerinin işlevini ve rahatlığını artırmak için kullanılan öğelerdir. Ayakkabı ortezinde, performansı artırmak ve stresi veya ağrıyı azaltmak için çizgi dışı yapılarda denge oluşturmak için ortez cihazlar kullanılır. Konservatif bir seçenek olarak ortezler, çoğu zaman cerrahi müdahaleden kaçınarak çeşitli rahatsızlıklar için kullanılabilir.

Terli ve kokan ayaklar için herhangi bir öneriniz var mı?

Günlük hijyen sihirli sözcüktür. Ayaklar yıkanmalı ve yıkanmalıdır – sadece duş suyunun üstlerinden akmasına izin vermeyin. Ayakta tahminen 250.000 ter bezi vardır. Çoraplar günlük olarak hatta aşırı terleme durumunda günde bir defadan fazla değiştirilmelidir. Ayakkabıları havalandırmak için değiştirmek faydalıdır.  Terden veya dış kaynaklardan nemlenen ayakkabıların iyice kurutulması gerekir. Ayak pudraları ve ter önleyiciler bu amçla ayaklarda kullanılabilir. Tırnaklarda çok fazla birikinti veya mantar birikimi varsa, koku içerirler ve törpülenip temiz tutulmaları gerekir.

Tırnaklarımı nasıl kesmeliyim?

Tırnakları düz bir şekilde kesin. Pürüzleri gidermek veya çorap takılamalarını önlemek için uçlarını hafifçe törpüleyin. Çok kısa kesmekten kaçının çünkü bu genellikle tırnakların batmasına neden olur. Köşeleri kazımaktan kaçının. Ucunda kısa bir serbest kenar bırakmaya dikkat edin.

Ya batık bir tırnağım varsa?

Hafif iç içe geçmiş tırnaklar, kenarları boyunca hafif ıslatma veya pamukla bakım edilebilir, ancak derinde kırmızılık oluşmuşsa ve ağrı yapıyorsa profesyonel bakım gerekir. Bu durumda şu sayfamıza bir göz atın: Tırnak Batması (Batık Tırnak) Bakımı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir