Podocity Evden Çalışma ve Ayak Sağlığı

COVID-19 Pandemisinden Kaynaklanan Değişiklikler Ayakları Etkileyebilir

COVID-19 salgını, bazı okulların yanı sıra spor salonları, salonlar, barlar, restoranlar ve diğer işletmelerin geçici olarak kapatılması da dahil olmak üzere geniş kapsamlı bazı değişikliklere neden oldu. Birçok kişi evden çalışmaya başladı. Bu değişiklikler, ayaklarınızı nasıl kullandığınız da dahil olmak üzere sağlığınızın birçok unsurunu etkiler. Bu değişiklikler de  bazı tıbbi sorunlara yol açabilir. Covid-19’un ayak sağlığımıza etkileri neler?

Çıplak Ayaklarla Dolaşmaya Başlama

İşini okulunu eve taşımaya başlayan insanlar doğal olarak evde ayakkabı giymemeye ve çıplak ayakla ya da çorapla dolaşmaya başladı. İlk bakışta çıplak ayakla ya da çorapla dolaşmak daha rahat gibi görünse de ark ve ayak desteği olmadan yürümek bakın ne gibi sorunlara yol açabilir:

Plantar fasiit

Topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olan plantar fasiit , ayağınızın altından geçen ve topuk kemiğinizi ayak parmaklarınıza bağlayan kalın bir doku bandının iltihaplanmasıdır. Plantar fasiit, genellikle sabahları ilk adımlarınızda ortaya çıkan bıçaklanma ağrısına neden olur.

Metatarsalji

Metatarsalji , ayağınızın ön alt tarafı ağrılı ve iltihaplı hale geldiğinde ortaya çıkar. Semptomlar ayağınızın ön alt kısmında keskin yakıcı bir ağrı ve ayağa kalkarken, koşarken, yürürken veya esnetirken kötüleşen ağrıyı şeklinde kendini gösterir.

Aşil tendiniti

Aşil tendiniti , alt bacağınızın arkasındaki baldır kaslarınızı topuk kemiğinize bağlayan doku bandının aşırı kullanımıdır. Aşil tendiniti ile ilişkili ağrı tipik olarak, koşma veya diğer spor aktivitelerinden sonra bacağın arkasında veya topuk üzerinde hafif bir ağrı olarak başlar.

Tendinit

Ayağınızda tendinit oluşabilir ya da bir tendonun iltihabı veya tahrişi söz konusu olabilir. Hassasiyet ve hafif şişlikle birlikte hafif bir ağrı görülebilir.

Bu durumları önlemenin ve ağrı veya yaralanmayı önlemenin en iyi yolu, evinizdeyken giymek için bir çift destekleyici atletik ayakkabı veya terlik kullanmaktır.

Ayakkabılar ayak kemerinizi ve ayağınızı desteklemekten fazlasını yapar. Ayağınızı keskin bir nesneye basmak veya ayak parmaklarınızı vurmak gibi yaralanmalardan da korurlar. Keskin bir nesne cildinize girerse, enfeksiyona neden olabilir veya dokunun daha derinlerine yerleşebilir.

Evde egzersiz

Pandemi, spor salonlarında geçici olarak kapanmaya veya kapasite sınırlamalarına neden oldu. Kaçınılmaz olarak evde egzersiz yapma gereksinimi ortaya çıktı.

Evde egzersiz yaparken destekleyici spor ayakkabı giymenin önemi unutulmamalıdır. Mutlaka bir ayakkabı ya da uygun tabanlıklı terlikle özellikle ayak kemeri  desteklemelidir. Yapılan bilimsel çalışmalar, belirli bir ayak tipi olmadığını ve yeni spor ayakkabı seçerken kullandığınız ana kriterlerin rahatlık ve doğru uyum olması gerektiğini göstermiştir. Bu nedenle kişiye özel tabanlık kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Kişiye özel tabanlıklar ile ilgili olarak şu sayfalara göz gezdirin:

Bilgisayarlı Ayak Analizi – Yürüme Analizi

Kişiye Özel Tabanlık

Ek olarak, çeşitli egzersiz programlarına katılın. Egzersiz süresini ve yoğunluğunu kademeli olarak artırın. Yaralanma ve sertliği önlemek için egzersizden önce ısınma hareketleri yapın.

Masaj bu dönemde iyi gelebilir. İyi bir masaj alternatifi için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz:

http://www.spaterapi.istanbul

Batık ayak tırnakları

Evde kendi başınızayken tırnak batması gelişmesini önlemeye yardımcı aksiyonlar alabilirsiniz.

Tırnak batmasını önlemek için:

  • Ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin.
  • Ayak tırnaklarını orta uzunlukta tutun.
  • Düzgün oturan ayakkabılar giyin ve ayak parmaklarınıza baskı uygulamayın veya sıkıştırmayın.
  • Yaralanmaları önlemek için koruyucu ayakkabı giyin.

Ayak tırnaklarını ılık suya batırarak, ayak tırnağının altına pamuk yerleştirerek ve antibiyotik krem ​​sürerek evde bakım uygulayabilirsiniz. Ev ilaçları batık tırnağınıza yardımcı olmadıysa , kalıcı çözüm ve hızlı rahatlık sağlaması açısından tırnak teli uygulaması tavsiye edilebilir. Tırnak teli uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak için şu sayfalarımıza bakabilirsiniz:

Tırnak Batması (Batık Tırnak) Bakımı

Çocuklarda Tırnak Batması

Tırnak Teli Konusunda Klinik Çalışmalar

Şeker hastalığınız varsa, bir yaralanma geçirdiyseniz veya ağrı, kızarıklık, şişme veya drenajlı herhangi bir açık yara semptomlarınız varsa tıbbi tavsiye ve bakım alın. Bir gecikme, hastaneye yatıştan amputasyona kadar çok daha ciddi durumlara yol açabilir. Sorunlar ne kadar erken çözülürse, olumlu bir sonuç alma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Podocity Ayak Sağlığı Ayak Bakımı ve Yürüme Analizi Merkezi
Average rating:  
 1 reviews
 by Ahmet Atılfan
Teşekkürler

Bildiğimizin aksine çıplak ayakla dolaşmak ayak sağlığı açısından olumlu değilmiş. Aydınlattığınız için teşekkür ederim.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir